Adam Widełka

Adam Widełka
(Polska)

Doświadczenie artystyczne:

Adam Widełka jest zdobywcą Grand Prix III Ogólnopolskiego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Jego prace są prezentowane na największych wystawach promujących nurty w których tworzy. Cyklicznie pojawiają się podczas serii wystaw Magical Dreams organizowanych przez Bator Art Gallery ze Szczyrku. Pastele Adama Widełki pojawiły się również podczas wystawy „W poszukiwaniu piękna” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie zebrano prace 26 czołowych polskich artystów z nurtu realizmu, surrealizmu, realizmu magicznego.  W 2021 roku, wraz z żoną Dorotą i jej biżuterią artystyczną (jako duet DADAM), mieli wspólną wystawę w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie. W tym samym roku Galeria Sztuki Cavaletto w Karpaczu zorganizowała Adamowi Widełce indywidualną wystawę jego pasteli i ich reprodukcji wydanych przez Wydawnictwo Artystyczne „Lux Artis”.

Podejście artystyczne:

Jego twórczość kojarzona jest z realizmem magicznym, hiperrealizmem, nadrealizmem czy malarstwem fantastycznym. Prace artysty można także zaliczyć do nurtu malarstwa metaforycznego, z racji wprowadzania do portretów charakterystycznych motywów stanowiących nieodłączną cechę jego stylu, często będących elementem ironicznym na tle posągowej urody modelek.

Twórca stosuje oryginalną technikę kolorystyczną, która zaciera linie na rzecz przenikających plamę miękkich świateł. Wspólnym mianownikiem jego prac są wyidealizowane kobiety, a wprowadzanie iluzyjnych i aluzyjnych metafor podkreślają tytuły obrazów. Inną, charakterystyczną cechą jego twórczości jest tworzenie elementów trójwymiarowych w formie papierowych wydarć, zagięć czy załamań papieru. O tym zabiegu artystycznym Adam Widełka powiedział tak:„Uwielbiam być iluzjonistą, który zaskakuje odbiorcę efektami trójwymiarowości moich pasteli. W prawie każdym z moich dzieł pojawiają się charakterystyczne wydarcia, zagięcia i załamania papieru. Cieszę się jak dziecko, gdy widz daje się przyłapać na próbie wyprostowania, czasami nawet przez szybę, pogiętego kartonu.

Od jakiegoś czasu te wydarcia i zagięcia papieru częściowo zostały zastąpione przez trójwymiarowe detale biżuterii artystycznej autorstwa Doroty Mielcarek-Widełka, konińskiej witrażystki i autorki biżuterii artystycznej, prywatnie żony Adama. Wspólnie tworzą duet DADAM, wspaniale się uzupełniając zarówno w życiu prywatnym, jak i na niwie artystycznej.

Adam Widełka swoje pastele tworzy na płytach wiórowych lub specjalnie przygotowanych tekturach. Własna technika specjalnego gruntowania tych płyt i tektur gwarantuje trwałość prac przez setki lat, jego pastele przechowywane w pomieszczeniach nie utracą swoich właściwości kolorystycznych i będą cieszyć oko kolejnych pokoleń odbiorców sztuki Adama Widełki.

Niezwykle efektownym uzupełnieniem prac artysty jest ich oprawa wykonywana przez mistrza w tej dziedzinie, Dariusza Hrybika i pracowników jego firmy Almat Art z Katowic.

Artysta zajmuje się również malowaniem pastelami na tynkach wewnętrznych i zewnętrznych. Obrazy zewnętrzne tworzone są na płytach cementowo-włóknistych unikalną techniką własną bazującą na technice Keima, odporną na warunki atmosferyczne. Rysunki kredą silikatową utrwala potasowym szkłem wodnym na płytach cementowych. W tym zakresie jest jedynym specjalistą w Polsce.

Ostatnie wystawy:

  • 2021 – Adam Widełka – wystawa indywidualna – Galeria Sztuki Cavaletto w Karpaczu
  • 2021 – DADAM – Dorota Mielcarek-Widełka & Adam Widełka – Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie
  • 2021 – „Magical Dreams VI” – Szczyrk, Wiener Neustadt, Rzeszów, Włocławek, Warszawa, Wolnzach
  • 2019 – „Magical Dreams V” – Szczyrk, Warszawa, Włocławek, Wolnzach
  • 2017 − „W poszukiwaniu Piękna”, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Prace artysty dostępne w galerii:

Inne produkty dotyczące artysty:

Kontakt

Tel.: +48 693 366 096

Email: radoslaw@galeriajasnikowski.pl

Email: kontakt@galeriajasnikowski.pl

Lokalizacja

Henryków Lubański 370, 59-800 Lubań

Sprawiamy, żeby piękno sztuki zapukało do Twych drzwi, weszło pięknie przyjęte i rozgościło się na lata na Twej ścianie.

Odkryj niezwykłe piękno!

Zapraszamy do zakupu naszego katalogu wystawy, który zabierze Cię w fascynującą podróż przez świat artystycznych arcydzieł. Odważ się wkroczyć w magiczny świat kolorów, kształtów i emocji!