Doświadczenie artystyczne:
Thierry VAN QUICKENBORNE wystawia swoje prace od 1980 roku. Jego reputacja jako malarza wyobraźni wykracza poza granice Francji. Jest członkiem Fundacji Taylora, otrzymał wiele nagród. Jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w Muzeum Stadt Bühl (Baden-Baden, Niemcy). Pojawiają się też w książkach artystycznych, takich jak „Apokalipsy” i „Koń w malarstwie fantastycznym”. Swoje obrazy prezentował na wystawach indywidualnych lub zbiorowych we Francji, Niemczech, Japonii, Luksemburgu, Hiszpanii, USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Belgii.
Podejście artystyczne:
Jego dzieła bliskie są surrealistom, wizjonerom, steampunkowi, choć tak naprawdę nie należy do tych ruchów. Jest to więc obraz zakotwiczony w swoim czasie, pozostający gdzieś na marginesie tych nurtów.
L’Écho – Bruksela: „Taka sztuka, obsługiwana przez umiejętne rzemiosło, przez inteligencję, która jest jednocześnie okrutna i empatyczna, nie pozostawi obojętnymi miłośników wysokiej jakości malarstwa imaginacyjnego”.
PYTANIA DO ARTYSTY:
Pyt.: Twój ulubiony obraz namalowany przez Ciebie?
Odp.: “Le quai” (80×80 cm, olej i akryl na płótnie)
Pyt.: Twój ulubiony artysta z wcześniejszych epok?
Odp.: Caspar David Friedrich
Pyt.: Twój ulubiony współczesny artysta?
Odp.: Giger
Pyt.: Ulubiony rodzaj muzyki?
Odp.: Rock
Pyt.: Ulubione zespoły muzyczne?
Odp.: The Beatles, Rolling Stones, Jeff Beck, Led Zeppelin, Pink Floyd, Bruno Mars
Pyt.: Ulubione miejsce na ziemi?
Odp.: Staw w Sologne, leśnym regionie Francji.
Pyt.: Ulubiony sport, który uprawiasz, uprawiałeś lub po prostu lubisz oglądać?
Odp.: Jogging. Nie oglądam sportu.
Pyt.: Jeśli nie byłbyś artystą, to kim chciałbyś być?
Odp.: Nikim innym, tylko artystą
Pyt.: Kto lub co zmotywowało cię do bycia artystą?
Odp.: Uwielbiałem rysować, jak wiele dzieci. Kiedy miałem 16 lat, zdarzyło mi się odwiedzić wystawę Magritte’a w Paryżu. Nie wiedziałam nic o malarstwie, to było objawienie, prawdziwa miłość od pierwszego wejrzenia, jak do kobiety. Powiedziałem sobie: będę malarzem!
Pyt.: Co jest najczęściej twoją inspiracją?
Odp.: Rozglądam się, co jest wokół mnie. Zanim zasnę, myślę o tym, co widziałem i wyobrażam sobie obrazy. W ciągu dnia zapisuję te pomysły w szkicach. Kiedy skończę malować, oglądam te szkice, porównuję je, składam, część wyrzucam, aż w końcu powstaje mój nowy obraz.
Pyt.: Jak myślisz, w jakim kierunku będzie zmierzał Realizm Magiczny w najbliższej przyszłości?
Odp.: Nigdy nie zadawałem sobie tego pytania, ponieważ od początku (około 50 lat) maluję to, co muszę i chcę namalować, nie przejmując się rynkiem. Jestem jednak zaskoczony, że moja publiczność składa się z osób w różnym wieku, także z ludzi młodych.
Pyt.: Jaką radę dałbyś młodym, utalentowanym artystom, którzy dopiero wchodzą na rynek sztuki?
Odp.: Balzac odpowiada na to pytanie w “Skórze Szagreena” (“Jaszczur”). To wybór pomiędzy być i mieć. W świecie obrazów stawianie posiadania ponad byciem oznacza uleganie modzie. Ale ponieważ naturą mody jest przemijanie, by zrobić miejsce nowej modzie, skutkiem tego są puste obrazy skazane na szybką śmierć. Rzeczywistość dopada nas każdego dnia, nikt nie może przed nią uciec, wybory są bardzo trudne, czasami nawet rozdzierające serce, aby stać się tym, kim jesteśmy i pozostać sobą. Wybierać znaczy wyrzekać się.
Pyt.: Czy kiedykolwiek byłeś w Polsce? Jakie skojarzenia masz z Polską?
Odp.: Nigdy wcześniej nie byłem w Polsce. Wizyta w maju 2023 r. to był pierwszy raz. Choć znam niewiele szczegółów z historii, nie przeszkadza mi to w przekonaniu, że kraj ten zajmuje centralne miejsce w Europie. Doprowadziło to do kolejnych inwazji, z których ostatnią był podział Polski między Hitlera i Stalina oraz aneksja przez Stalina i były ZSRR. Naród polski często cierpiał i był rozdzierany.
Pyt.: Jeśli miałbyś drugie życie, co chciałbyś wykorzystać z aktualnego życia?
Odp.: W drugim życiu wykorzystałbym zdobytą wiedzę o obrazie, pracując w kinie, za kamerą. Moimi celami badawczymi byłyby praca nad światłem, atmosferą, obiektami i głębią.
Ostatnie wystawy:
- 2024 MIEJSKI DOM KULTURY W LUBANIU – “W magicznym świecie realizmu”
- 2023 PAŁAC WISKOTTA WE WROCŁAWIU – Wystawa przedaukcyjna I Aukcji Sztuki Europejskiej
- 2023 MUZEUM MIEDZI W LEGNICY – “W świecie wyobraźni – Artyści Art’PAIRinternational”
- 2022 GALERIA DUC D’AQUITAINE, VOUVANT, VENDÉE
- 2022 Galerie: VANAURA, Wersal – DROIT DE REGARD, Arcachon – ART’ ET MISS, Paryż – La Romieu, Gers – Art PAIR international, Bordeaux – Salon Arts et Lettre de France, Bordeaux – Art PAIR international, Espace culturel l’usine à Zabu Evreux
- 2021 Galerie: VANAURA, Wersal – ART’ ET MISS, Paryż – Ducs d’Aquitaine Vendée, JPHT – Art PAIR international, La Gacilly – Laureate of the Boesner trophy, Bordeaux – Gujan-Mestras, Gironde – Aix Déclic 2021, Art de l’imaginaire, Haute Vienne – Salon de l’École française, Wersal, GOŚĆ HONOROWY – Salon Arts et Lettres de France, Bordeaux
- 2019 GALERIA VANAURA, WERSAL
- 2018 GALERIA VANAURA, WERSAL
- 2017 GALERIA JPHT, PARYŻ